Przyczyny powstawania kamicy nerkowej
Kamica nerkowa wiążę się z obecnością w drogach moczowych minerałów w formie skrystalizowanej, które bardzo trudno wydalić lub zneutralizować. Sam rozwój minerałów jest ściśle związany ze zmniejszoną objętością moczu lub zwiększonym wydalaniem związków mineralnych tworzących kamienie, przekraczającym próg rozpuszczalności. Same złogi mogą mieć różne rozmiary, od niezwykle małych do na tyle dużych, że konieczne jest ich rozbijanie za pomocą ultradźwięków.
Przyczyny
Nagły atak kamicy nerkowej objawia się bólem w dolnej części brzucha, który promieniuje w kierunku boku oraz pachwiny. Często bólowi towarzyszy gorączka, nudności, wymioty oraz przede wszystkim występowanie krwi w moczu. Kamica nerkowa najczęściej występuje u mężczyzn w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Niestety należy do chorób nawracających. Czynnikiem ryzyka rozwoju kamicy nerkowej jest historia rodzinna, choroba występuje częściej u osób z przewlekle podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Przyczyną mogą być też nawracające zakażenia dróg moczowych, nadczynność przytarczyc, przyjmowanie niektórych leków, przedawkowanie witamin C i D3 oraz wapnia, zbyt duże zagęszczenie moczu, spowodowane za małą ilością przyjmowanych płynów, a także przewlekłe choroby w postaci cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Kamica nerkowa powodowana jest też fatalną dietą i poprzez nadwagę.
Leczenie
Po stwierdzeniu pojawienia się bólu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Ten po wykonaniu badań diagnostycznych zaleci nam kolejne kroki w zakresie leczenia. Jeśli kamienie nie są dużych rozmiarów, to kamice nerkową można wyleczyć za pomocą metod naturalnych, przy wykorzystaniu odpowiednich ziół i stosowaniu właściwej diety. Należy też pić bardzo dużo płynów i przyjmować substancje, które są przeciwzapalne, przeciwbólowe i moczopędne. W skrajnych przypadkach niezbędna będzie pomoc lekarza i przeprowadzenie zabiegu, który spowoduje rozbicie kamienia na mniejsze cząsteczki, które mogą zostać wydalone przez organizm pacjenta.